Turuncu Çember Nedir?

İzmir’deki işletmelerin ve havayolu firmalarının pandemi sonrası normalleşme sürecine uyumunu kolaylaştırmak ve İzmir’in güvenli biçimde bu süreci atlatmasını sağlamak amacıyla oluşturulan Turuncu Çember sertifikası, İzmir’in hijyenik ve güvenilir bir turizm destinasyonu olmasını hedefliyor. Sertifika, İzmir Turizm Hijyen Kurulu’nun belirlediği kriterlere uyan ve ilgili mevzuat çerçevesinde denetimleri başarıyla tamamlamış işletmelere ücretsiz olarak verilecek. Turuncu Çember, işletmelerin Selluka ödülüne başvurması için de bir ön koşul oluşturuyor.

Turuncu Çemberin Amacı Nedir?

İzmir’deki işletmelerin ve havayolu firmalarının salgın sürecine uyumunu kolaylaştırmak ve İzmir’in güvenli biçimde bu süreci atlatmasını sağlamak amacıyla oluşturulan Turuncu Çember sertifikası, İzmir’in hijyenik ve güvenilir bir turizm destinasyonu olarak öne çıkmasını hedefliyor. Bununla beraber Turuncu Çember, İzmir’in sağlıklı bir kent kalmasına katkı sunan belediye ruhsatlı konaklama ve yeme-içme işletmelerinin yanı sıra havayolu fırmalarını ödüllendirmek ve bu işletmelerin yurtiçi ve yurtdışı platformlarda tanıtımını yaparak İzmir’in turizm sektörüne katkıda bulunma amacı taşıyor. 

Turuncu Çember Kriterleri

Hijyen kriterleri; yeme içme tesisleri , konaklama tesisleri ve havayolu firmaları olarak üç ayrı puanlama sistemine sahip. Yeme içme tesislerinde puanlama 100 tam puan üzerinden gerçekleşiyor ve asgari 75 puan alan işletmelere Turuncu Çember sertifikası veriliyor. Konaklama tesislerinde puanlama 200 tam puan üzerinden gerçekleşiyor ve Turuncu Çember için asgari 150 puan almak gerekiyor. Havayolu firmalarında ise puanlama 100 tam puan üzerinden gerçekleşiyor ve asgari 75 puan alan firmalar Turuncu Çember sertifikası almaya hak kazanıyor. Hijyen kriterlerinin tam listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Yeme İçme Kriterleri Konaklama Kriterleri Havayolu Firmaları Kriterleri 

Turizm Hijyen Kurulu Nedir?

İzmir Turizm Hijyen Kurulu normalleşme sürecinde turizm faaliyetlerinin devam edebilmesi için belediyeye bağlı konaklama yeme-içme işletmelerinde ve aynı zamanda havayolu firmalarında uygulanacak hijyen ve güvenlik kriterlerini belirlemek amacıyla oluşturuldu. Kurul, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı eş güdümüyle faaliyetlerini sürdürüyor. İzmir Turizm Hijyen Kurulu, aşağıdaki kurumların temsilcilerinden oluşuyor:
İzmir Ticaret Odası (İZTO), İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İESOB), Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), İzmir Rehberler Odası (İZRO), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Yaşar Üniversitesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, Bayraklı Belediyesi.

Nasıl Başvururum?

Turuncu Çember sertifikası almak isteyen işletmeler İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine elden ya da çevrimiçi başvurarak taleplerini iletebilir. Başvurunun sonucunda değerlendirmeden geçecek işletmeler, hijyen kriterlerini sağladıkları takdirde Turuncu Çember sertifikasını almaya hak kazanacak. Turuncu Çember başvuru formuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. 
Turuncu Çember sertifikası almak isteyen hava yolu firmaları, gerekli belgeleri yaziisleri@izmir.bel.tr ve turizm@izmir.bel.tr e-posta adresi üzerinden ulaştırarak ya da İzmir Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanlığı Turizm Şube Müdürlüğü’ne şahsen ileterek başvuruda bulunabilecek.

Başvuru Formu